دانستنی های فرش

نکات نگهداری فرش

در این نوشتار سعی داریم به نکات نگهداری فرش اشاره کنیم.فرش مانند هر شی دیگری نیاز به مراقبت دارد.طریقه نگهداری و شستشوی فرش از عوامل مهم در عمر فرش است.با استفاده اصولی از فرش ماشینی میتوان تا ۳۰ سال از آن استفاده کرد.

با رعایت موارد زیر میتوان عمر فرش را افزایش داد:

۱-از رسیدن رطوبت به فرش جلوگیری کنید.رطوبت به مرور زمان باعث پوسیدگی الیاف فرش میشود.

۲-از تابش نور مستقیم خورشید روی فرش جلوگیری کنید.

۳-برای جابه جایی فرش آن را رول کنید و از تا کردن فرش خود داری کنید چرا که موجب شکسته شدن و کاهش عمر فرش میشود.

۴-از قرار دادن فرش در مجاورت مواد آتش زا و مشتعل خود داری کنید.

۵-در صورت امکان وسایل سنگین نظیر مبل و کمد را روی فرش قرار ندهید زیرا سبب فشردگی الیاف فرش و آسیب دیدن فرش میشود در صورت اجبار به این کار هر چند وقت یک بار جای وسایلی که روی فرش گذاشته اید را عوض کنید.نکته قابل توجه این است که در صورتی که مبل را روی فرش قرار داده اید حتما از زیر پایه ای استفاده کنید تا فرش دچار شکستگی نشود.

۶-در مکان هایی که فرش در تماس با در هست به گونه ای آن را پهن کنید که در تماس مداوم با در نباشد.

۷-شستشوی فرش را به شرکت های معتبر قالی شویی بسپارید و از شستن آن در خانه بپرهیزید.در صورت شستن فرش در خانه پس از اتمام شستشو از پاک شدن تمامی ذرات پودر مطمئن شوید.

۸-نظافت فرش با شامپو فرش معایبی دارد.از جمله میتوان به خیس شدن فرش و رنگ پس دادن آن اشاره کرد.در صورتی که جارو کشیدن نهایی کامل انجام نشود بخشی از پودر جاذب غبار، در تار و پود فرش باقی می‌ماند و با تکرار این نوع نظافت، تجمع این ذرات باعث تغییر رنگ و کاهش عمر فرش می‌شود.

۹-در صورت نگهداری گلدان روی فرش،حتما از زیر گلدانی استفاده کنید تا با نشت آب به فرش ، الیاف فرش اسیب نبینند و عمر فرش کاهش نیابد.

۱۰-تمیز کردن فرش با جارو برقی یا خارج ساختن ذرات غباری که ممکن است به الیاف فرش آسیب برساند از اصول اصلی نگهداری فرش به حساب می آید.

حتی الامکان هر دو هفته یک بار با جارو برقی به نظافت فرش بپردازید.جارو برقی نمای ظاهری فرش را دلچسب می کند و ذرات غباری که ممکن است به الیاف فرش آسیب برساند را کاهش میدهد.البته ناگفته نماند که برای برداشتن لکه های چربی و لکه های دیگر باید از روش نظافت مرطوب استفاده کرد.این روش بیشتر توسط موسسات حرفه ای و افراد با تجربه صورت می گیرد.

۱۱-در صورت حرکت فرش روی سرامیک از ترمز فرش ، چسب‌های مخصوص فرش یا آسترهای اسفنج مانند استفاده کنید.

۱۲-برای تمیزی و سفیدی ریشه های فرش آن ها را توسط چسب های پهن بی رنگ بپوشانید.

۱۳-در صورت پارگی قسمتی از فرش به رفو سریع فرش اقدام کنید تا از پارگی بیشتر فرش جلوگیری شود.

۱۴-در خرید به اندازه فرش دقت کنید تا هم اندازه با ابعاد اتاق مورد نظر شما باشد و مجبور نشوید قسمتی از فرش را تا کنید.

بازگشت به لیست