دکوراسیون

فرش های اکریلیک پرز دارند؟

فرش های اکریلیک پرز دارند؟،فرش های اکریلیک از نوعی الیاف مصنوعی به نام پلی اکریلونیتریل تولید می شوند. از مهمترین ویژگی های نخ الرولیک می توان به گرم بودن و سبک بودن آنها اشاره کرد که خواصی مانند پشم طبیعی دارند. فرش های ماشینی اکرولیک به علت خاصیت ضد حساسیتی که برای انسان دارند، کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند و به خصوص برای بافت انواع فرش ماشینی کودک مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله علاوه بر توضیح کاملی درباره الیاف و نخ اکرولیک قصد داریم به یک سوال رایج درباره اینکه فرش های اکریلیک پرز دارند؟ پاسخ دهیم.

نخ اکرولیک برای بافت فرش ماشینی چگونه تولید می شود؟

الیاف اکرولیک به دو روش خام یا رنگ شده تولید می شوند. همانطور که اشاره کردیم نخ های اکرولیک خام از پلیمری به نام پلی اکریلونیتریل تولید و سپس ریسیده می شوند.

برای تولید الیاف رنگی، نخ های خام ریسیده شده را وارد فرایند رنگرزی می کنند. در این فرایند با قرار دادن الیاف در دمای بسیار بالا و طی مدت طولانی، رنگرزی انجام می شود تا ثبات رنگ آنها بالا باشد.

ویژگی الیاف اکرولیک

از مهمترین خصوصیات فرش های اکریلیک می توان به ضدحساسیت بودن، ضد بید بودن، مقاوم بودن در برابر جذب چربی و مواد شیمیایی و همچنین عدم تغییر رنگ در برابر نور خورشید اشاره کرد.

آیا پرزدهی فرش اکریلیک زیاد است؟

فرش های اکریلیک پرز دارند؟ فرش ماشینی اکریلیک به روش رویه رویه بافته می شود و درصورتیکه نوع الیاف تولید شده مرغوب نباشد یا هنگام بافت، اصول مهمی رعایت نگردد، امکان پرزدهی این مدل فرش وجود خواهد داشت. برای رفع مشکل پرزدهی فرش ماشینی باید نکات زیر رعایت گردد:

 • برای بافت فرش ماشینی اکرولیک نباید از الیاف ضایعاتی استفاده شود.
 • نسبت طول و ظرافت الیاف اکرولیک طبق استاندارد ریسیده شده باشد.
 • از آب و روغن به مقدار بهینه در مرحله آماده سازی استفاده گردد.
 • تنظیمات دستگاه های ریسندگی باید به درستی انجام شود.
 • تاب تخ اکرولیک باید طبق استانداردهای کیفی باشد.
 • تثبیت حرارتی الیاف اکریلیک در عدم پرزدهی فرش های ماشینی نقش مهمی ایفا می کند.
 • اگر از آهار مناسب استفاده شود، پرز دهی فرش ماشینی به حداقل می رسد.

آیا نحوه بافت فرش ماشینی اکرولیک در عدم پرزدهی آن موثر دارد؟

همانطور که اشاره کردیم فرش های اکرولیک به روش رویه رویه بافته می شوند. در این روش خاب فرش از طریق نفوذ لاتکس نگه داشته می شود اما ممکن است برخی از الیاف که در سطح بالاتری از زمینه فرش قرار دارند را نتوان بوسیله بافت فرش یا نفوذ آهار گرفت یا نگهداشت. این الیاف باقیمانده به مرور زمان در اثر پاخوردگی به سطح فرش می آیند و به اصطلاح پرز ایجاد می کنند.

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، روش بافت فرش های اکرولیک پیشرفت قابل توجهی کرده است و فرش های ماشینی جدید که توسط تولیدکنندگان معتبر بافته می شوند مانند قبل پرزدهی ندارند و می توان با اطمینان خاطر نسبت به خرید فرش های ماشینی اکریلیک باکیفیت و بدون پرز از فروشگاه های معتبر اقدام کرد.

پرزدهی فرش ماشینی اکرولیک چگونه کنترل می شود؟

به منظور کنترل پرزدهی فرش ماشینی بافته شده از الیاف اکریلیک از دستگاه ها و مواد آزمایشی مختلفی استفاده می شود که در مراحل مختلف رنگرزی، ریسندگی بافندگی و تکمیل برای بررسی درصد الیاف فرش و میزان تثبیت تاب الیاف به کار می روند.

با انجام این آزمایشات، مقدار پرزدهی هر خاب در فرش اکریلیک اندازه گیری می شود تا تعیین شود چه میزان الیاف توسط زمینه گرفته شده و چه میزان ممکن است به صورت پرز در سطح فرش ظاهر شود.

نتایج آزمایشات مختلف نشان می دهد:

 • اگر الیاف شناور موجود در فرش که در واقع توسط نقطه گره گرفته نشده اند، حدود ۸-۹٪ باشد در عمل، میزان پرزدهی از این مقدار کمتر می شود که میزان قابل قبولی است.
 • استحکام الیاف تیره از الیاف روشن کمتر است و در نتیجه فرش های ماشینی اکریلیک دارای رنگ روشن نسبت به فرش های رنگ تیره پرزدهی کمتری دارند
 • نوع رنگرزی بر میزان پرزدهی تاثیر قابل توجهی دارد.
 • افزودن آب و روغن می تواند تاثیر بسزایی در کاهش شکست طولی الیاف که باعث کاهش پرزدهی می گردد، داشته باشد. بنابراین، میزان آب و روغن باید بهینه باشد.
 • تثبیت حرارتی تاثیر بسزایی در کاهش پرزدهی فرش ماشینی اکرولیک خواهد داشت.
 • فرش های بافته شده در ماشین های سری قدیمی تر نسبت به ماشبن های جدید پرزدهی بیشتری دارند.
 • نفوذ مناسب آهار در عدم پرزدهی فرش اکریلیک بسیار مهم است.

مزایای خرید فرش های اکریلیک نسبت به پلی استر

فرش های ماشینی بافته شده از الیاف اکرولیک نسبت به پلی استر، ارزش خرید بیشتری دارند، زیرا:

فرش های اکرولیک کاملا ضد حساسیت بوده و بسیار مقاوم می باشند.

بافت نرم تری دارند و هنگام راه رفتن یا دست کشیدن روی آنها احساس زبری نخواهید کرد.

فرش های الکریلیک به هیچ وجه بوی نفت و مواد پلاستیکی نمی دهند.

نسبت به حرارت غیرمستقیم، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند و با قرار دادن ظروف داغ مانند کتری، جای سوختگی روی آنها باقی نمی ماند.

از مهمترین مزایای خرید فرش ماشینی اکریلیک می توان به پاخوردگی بسیار بالای آنها اشاره کرد به طوریکه در طولانی مدت و در اثر پاخوردگی، حالت تورفتگی یا کوبیدگی در آنها دیده نمی شود.

این نوع فرش های ماشینی، رنگ های زنده و بسیار برجسته ای دارند و امکان تولید انواع فرش ماشینی را با طرح های مدرن و سنتی به راحتی امکان پذیر می کنند.

از پرفروش ترین مدل های فرش ماشینی اکریلیک بدون پرز می توان به طرح های زیر اشاره کرد:

فرش ماشینی افشان کلاسیک

فرش ماشینی افشان زرتاج

فرش ماشینی با کیفیت از کجا بخریم؟

برای خرید فرش ماشینی اکریلیک باکیفیت و بدون پرزدهی می توانید مدل ها و طرح های مختلف فروشگاه اینترنتی ما را بررسی کنید و طرح مورد نظر خود را به صورت آنلاین سفارش دهید. خرید فرش ماشینی مرغوب با قیمت مناسب و تحویل رایگان درب منزل را در فرشچین تجربه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *